Chceme spravedlivé zastoupení žen v politice, říká před sjezdem Oranžový klub

12.03.2015

 

OKChceme spravedlivé zastoupení žen v politice, říká před sjezdem Oranžový klub   

Praha, 12.3.2015

Ženy nedostávají v politice tolik prostoru, kolik by v moderní evropské demokracii měly, a to chceme změnit, říkají před sjezdem České strany sociálně demokratické členky Oranžového klubu. Sociální demokracie by pak měla jít jako levicová strana příkladem a zavést např. kvóty na kandidátní listiny.

V České republice se v nejvyšších patrech politiky pohybuje jen kolem 20% žen a neexistuje jistota, že se situace zlepší přirozenou cestou. Sociální demokracie jako strana není výjimkou, ve vedení má v současnosti jen jednu ženu z celkem pěti pozic, čímž ve srovnání s jinými sociálnědemokratickými stranami v Evropě zaostávají. „Domníváme se přitom, že obě současné kandidátky na místopředsedkyně, tedy Michaela Marksová-Tominová i Lenka Teska Arnoštová, jsou velmi kvalitní a rozhodně mají obě v užším vedení strany své místo,“ říká předsedkyně Oranžového klubu Zuzana Jentschke Stöcklová.

Kvóty na kandidátních listinách jsou pak jednou z nejefektivnějších cest, jak rychle „znormalizovat“ spravedlivější zastoupení žen, případně méně zastoupeného pohlaví obecně, ve vysoké politice. „Nějaká forma kvót, ať už stranických nebo státem stanovených, existuje ve třiadvaceti zemích v Evropě, Česká republika je jednou z mála zemí, kde neexistují,“ připomíná Zuzana Jentschke Stöcklová. „Je zvláštní, že reprezentativní zastoupení regionů v parlamentu nikdo za tzv. sociální inženýrství nepovažuje, ale snaha o nápravu podreprezentovanosti poloviny populace, žen,v politice je terčem ostré kritiky,“ dodává Jentschke Stöcklová.

Odmítá přitom, že by přímo v sociální demokracii bylo málo žen, v členstvu je jich 35%, nebo že by nebyly dost kvalitní. Vedle kvót proto Oranžový klub navrhuje stanovit transparentní kritéria pro obsazování důležitých pozic, například na základě let praxe, vzdělání nebo třeba znalosti jazyků.  Nechce ale zůstat jen u stranické politiky, vedle vyššího zastoupení žen Oranžový klub chce prosazovat i další agendy, které se týkají zlepšení jejich postavení ve společnosti, ekonomice i rozhodování.